ایده های نورپردازی ورودی ساختمان

ایده نور پردازی برای ورودی ساختمان

با ایده‌هایی که برای هر فضا، سبک و بودجه در این مطلب آمده است، می‌توانید ورودی خانه را روشن کنید. از فضاهای ناخوشایند تا سقف‌های کوتاه، نکات و ایده‌هایی برای روشن کردن و نورپردازی ورودی ساختمان آماده است که تاثیر اولیه‌ و موثری بر مخاطب بگذارد.

باز کردن درب ورودی خانه مانند باز کردن جلد کتاب هیجان‌انگیز است. ورودی اولین منظره از خانه شماست و می‌تواند تاثیری ماندگار بر مخاطب بگذارد. نورپردازی مهمترین عنصر طراحی یک اتاق است که اغلب اوقات نادیده گرفته می‌شود. نور می‌تواند ظاهر و احساس خانه شما را تغییر دهد. از نورپردازی حمام گرفته تا چراغ‌های آویز آشپزخانه شیک، اهمیت طراحی نورپردازی خیلی بیشتر از انتخاب یک لامپ مناسب و زیبا است. حتی می‌توانید برای نورپردازی ورودی از لامپ‌های موجود و در دسترس خود استفاده کنید. در این مطلب، ما ایده‌های مقرون به صرفه‌ای برای نورپردازی ورودی ساختمان را ارائه می‌دهیم که کاملاً برای فضاها و با المان‌های زیبایی‌شناسی مختلف از جمله چراغ سرلوله، لوسترهای سقفی کوتاه، چراغ های توکار و چراغ حیاطی و دیواری مناسب هستند.

آنچه که در ادامه میخوانید

چه مقدار نور برای نورپردازی ورودی ساختمان و راهرو نیاز داریم؟


ایده نور پردازی راهرو

به عنوان یک قاعده کلی، راهروها و ورودی‌ها معمولاً به یک چراغ در هر 8 فوت نیاز دارند. ورودی‌های آشپزخانه‌ها به نور بیشتری در حدود 80-70 لومن در هر فوت مربع نیاز دارند. برای اینکه بفهمید چند لومن احتیاج دارید، متراژ ورودی را در 70 ضرب کنید.

بیشترین تعداد چراغ برای نورپردازی ورودی ساختمان

بیشتر فضاها در خانه حدود 30 تا 40 لومن در هر فوت مربع نیاز دارند که مقدار مناسب نور را به فضا برسانند. اگر چه اتاق خواب‌ها می‌توانند 10 تا 20 لومن در هر فوت مربع برای روشنایی محیطی داشته باشند. برای اینکه متوجه شوید چند لومن نیاز دارید باید طول اتاق را در عرض اتاق و در میزان لومن آن ضرب کنید، سپس بر تعداد لامپ‌هایی که استفاده می‌کنید، تقسیم کرده تا لومن مورد نیاز هر لامپ را بدست آورید.

کمترین تعداد چراغ برای نورپردازی ورودی ساختمان

قاعده کلی برای آویزان کردن چراغ‌ها در ورودی این است که پایین لوستر یا آویز باید حداقل 7 فوت بالاتر از زمین باشد. به عنوان مثال در سرسراهای یک طبقه که سقف‌ها 9 تا 12 فوت ارتفاع دارند، چراغ‌ها نباید نزدیک‌تر از 7 فوت بالاتر از کف باشند.

سرسرای دو طبقه را چگونه روشن کنیم؟


سرسراهای دو طبقه به یک لوستر در مقیاس بزرگ‌تر برای پر کردن فضا نیاز دارند. لوستر را بین طبقه اول و دوم آویزان کنید تا کل ورودی را روشن کند. این کار را می‌توان با نورپردازی راه پله، اگر راه پله در فضای سرسرا وجود دارد، ترکیب کرد. لامپ‌هایی با ارتفاع بیشتر نسبت به لامپ‌هایی با عرض بیشتر، جلوه بهتری دارند، زیرا فضای عمودی را پر می‌کنند.

یک چراغ سرسرا دو طبقه را چقدر باید پایین نصب کرد؟

اگر یک سرسرای بزرگ و دو طبقه دارید، لوستر باید حداقل 5 فوت از سقف آویزان باشد. برای یک سرسرای کوچک، چراغ نباید کمتر از 7 فوت از زمین آویزان باشد.

ایده های نورپردازی ورودی ساختمان


ایده نورپردازی ورودی ساختمان

نکته خوب این است که سبک‌های اقتصادی فراوانی برای نورپردازی ورودی ساختمان در طرح‌ها، شکل‌ها، رنگ‌ها و اندازه‌های مختلفی موجود است.

لوسترها

لوستری که در جای مناسبی قرار بگیرد، بهترین تاثیرگذاری اولیه را بر مخاطب می‌گذارد. سرسراهای بزرگ با لوسترهای بزرگ نیز تزئین می‌شوند تا نگاه مخاطب را از بالا تا پایین به سمت خود جلب کنند.

سه نوع اصلی لوستر وجود دارد. آنها براساس جهتی که نور از آنها می‌تابند، به سه دسته زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

  • لوسترهای رو به بالا: لوسترهایی که نور به بالا دارند، نور را از پایه لوستر به سمت سقف می‌تاباند. این نوع نورپردازی ورودی درخشش ملایم‌تری را ایجاد کرده که برای تزئیین کردن ایده‌آل است.
  • لوسترهای رو به پایین: لوسترهای رو به پایین، نور را از پایه لوستر به سمت زمین یا روی مبلمان می‌تابانند. این نوع لوسترها، نور مستقیمی را ایجاد می‌کنند که برای روشنایی کار ایده‌آل هستند.
  • لوسترهای محیطی: لوسترها با نور محیطی، نور را در همه جهات پرتاب می‌کنند. این نوع از لوستر، جلوه درخشانی در تمام محیط ایجاد می‌کند. بعضی از لوسترهای هیبریدی می‌توانند نور را در بیش از یک جهت بتابانند.

لوستر ورودی را چقدر بالا باید آویزان کرد؟

لوستر در ورودی باید در نقطه مرکزی فضا قرار بگیرد. چراغ را در نورپردازی ورودی ساختمان به طوری نصب کنید که پایین آن حداقل 7 فوت از زمین فاصله داشته باشد. اگر سقف‌های کوتاه‌تری دارید، وسایل را طوری آویزان کنید که قسمت پایین آن 6.5 فوت از کف فاصله داشته باشد. اگر لوستر از سقف 2 طبقه آویزان است، بهتر است تا ارتفاع سقف طبقه اول ادامه داشته باشد.

نورپردازی ورودی ساختمان برای سقف‌ های کوتاه


نور پردازی ورودی با سقف های کوچک

روزهایی که طراحی نورپردازی ورودی تنها مختص چراغ‌های گنبدی بود، گذشته است. دنیای کاملاً جدیدی از وسایل مختص نورپردازی ورودی مدرن برای انتخاب در اختیار ما وجود دارد. ما در آتیلالایت انواع مختلفی از چراغ‌ها را ارائه می‌دهیم که برای نورپردازی ورودی‌هایی با سقف‌های کوتاه و بلند و یا حتی نورپردازی مغازه نیز مناسب هستند.

چراغ های نیمه روکار

یک انتخاب بسیار محبوب هستند، زیرا که زیبایی و عظمت یک لوستر را به شما می‌دهند. این چراغ‌ها برای سقف‌های کوتاه‌تر و در عین حال کوچک‌تر زیبا هستند.

چراغ های روکار

آنها روی سقف قرار می‌گیرند و نورپردازی به سمت بالا دارند که در اندازه‌های کوچک نیز ارائه می‌شوند. چراغ‌های سقفی روکار همان مزایای چراغ‌های بزرگ را ارائه می‌دهند و علاوه بر این از نظر بصری برای فضاهای دنج جذاب هستند.

نورپردازی توکار

این روش یکی دیگر از گزینه‌های بهینه برای سقف‌هایی با ارتفاع استاندارد است و حتی برای سقف‌های کاذب نیز، بهتر عمل می‌کند. اغلب چراغ‌های توکار به گونه‌ای طراحی می‌شوند که به صورت یکپارچه در فضا ترکیب شوند، به طوری که تقریبا دیده نشوند، اما همچنان یک اثر نورپردازی ورودی چشمگیر دارند.

چراغ LED

در نورپردازی زیر کابینت در جاهایی که قبلا چراغ توکار نصب می‌کردند، به دلیل پیشرفت‌های جدید در نورپردازی LED، الان از چراغ‌های ال ای دی استفاده می‌کنند. با تریم‌های LED که برای نصب فقط به فاصله 2 تا 3 اینچ نیاز دارند، اکنون سقف‌های کوتاه خواهان فضای زیادی برای نورپردازی ورودی با کیفیت بالا و طراحی مناسب هستند.

arsalanghanbari
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *